Będąc eko na co dzień nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale przede wszystkim wspieramy środowisko naturalne i realnie przyczyniamy się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Dzięki temu w powietrzu, którym wszyscy oddychamy, jest znacznie mniej szkodliwych substancji, a my i nasze dzieci jesteśmy zdrowsi. Sprawdź zatem, jak być bardziej eko.
1. Zużywaj mniej wody.
Zacznij od zamiany kąpieli w wannie na szybki prysznic w letniej wodzie. To bardzo zdrowe i ekonomiczne rozwiązanie. Wykonując proste codzienne czynności ćwicz uważność. Zwracaj uwagę na to, co robisz – przykładowo nie zostawiaj odkręconego kurka, kiedy szczotkujesz zęby.
Myj naczynia ekonomicznie, czyli raz dziennie korzystając ze zmywarki. Zużyjesz o wiele mniej wody, niż zmywając ręcznie. Ponadto zaoszczędzisz w ten sposób nawet 600 złotych rocznie.
Zaopatrz się w aeratory i baterie termostatyczne. Dzięki napowietrzeniu strumienia wody zmniejszysz jej zużycie nawet o 60%, a korzystając z termostatu, nie tracimy czas, ani pieniędzy dobierając przez dłuższą chwilę odpowiednią temperaturę wody.
2. Rozsądnie korzystaj z energii elektrycznej.
Energooszczędne żarówki są już w polskich domach standardem, ale niestety nadal często korzystamy ze zużywających dużo energii starego typu sprzętów AGD i RTV. Naprawdę warto zainwestować w nowy energooszczędny odkurzacz, lodówkę, pralkę czy kuchenkę z płytą indukcyjną. Już sprzęty z klasą energooszczędności A++ pozwolą zaoszczędzić 40% zużycia prądu w stosunku do urządzeń starego typu, a te z grupy A+++ jeszcze więcej.
Pamiętajmy również o wyłączaniu sprzętu z trybu czuwania na noc, kiedy wychodzimy z domu i podczas wakacyjnych wyjazdów. Jeśli mamy w domu dużo elektroniki, to stosowanie tej prostej zasady może nam przynieść oszczędności rzędu nawet 500 złotych rocznie. Warto więc o tym pamiętać.
W miarę możliwości starajmy się też czytać i wykonywać inne wymagające oświetlenia czynności, kiedy na dworze jest jeszcze jasno i nie trzeba zapalać lampy. Koleją rzeczą, o której nie powinniśmy zapominać, jest wyłączanie światła, od razu, gdy wychodzimy z danego pomieszczenia.
3. Zainwestuj w nowe technologie.
Choć inwestycja w panele fotowoltaiczne to nadal spory koszt (średnio między 20 a 30 tysięcy złotych) to z pewnością warto rozważyć takie rozwiązanie. Zwłaszcza że możemy starać się o dofinansowanie zakupu i montażu takich paneli od państwa.
Dzięki nowoczesnym zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom nie musimy już być przez całe życie zależni od elektrowni. Ogniwa fotowoltaiczne są w stanie pokryć zapotrzebowanie naszego gospodarstwa na prąd. Taka inwestycja w dłuższej perspektywie czasowej jest bardzo opłacalna. Ponadto całkowicie ograniczamy emisję dwutlenku węgla, pyłów oraz innych szkodliwych dla naszego zdrowia, oraz środowiska naturalnego substancji, które powstają podczas ogrzewania wody oraz mieszkania za pomocą kotłów na paliwa stałe.
Warto więc najpierw porządnie ocieplić dom, aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, a następnie skorzystać z rady profesjonalistów w zakresie fotowoltaiki i zacząć korzystać z energii słonecznej.
Starajmy się przez cały czas, stopniowo wprowadzać drobne eko oszczędności do naszego codziennego życia. Zaowocują one znacznie szybciej, niż się spodziewamy. Uczmy nasze dzieci rozsądnego korzystania z wody, prądu i segregacji odpadów. Nie bójmy się nowości technologicznych. Pamiętajmy, że wielkie zmiany zaczynają się zawsze od drobnych gestów. Zmieniając na lepsze siebie i swoje najbliższe otoczenie, zmienimy cały otaczający nas świat. W czasach, kiedy zanieczyszczenie wody i powietrza jest większe niż kiedykolwiek w dziejach, eko rozwiązania to już nie tylko kwestia finansowych oszczędności, ale konieczność.