Jak działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna jest rozwiązaniem, z którego coraz chętniej korzystają osoby zainteresowane ochroną środowiska oraz te, które chcą cieszyć się energooszczędnym domem. Fotowoltaika to jedno z tych rozwiązań, na które z pewnością warto postawić. Co warto wiedzieć na temat działania takiej instalacji?
Instalacja PV działa na bardzo prostych zasadach. Podstawa to panele fotowoltaiczne, dzięki którym można zmieniać energię słoneczną w prąd stały. By korzystanie z takiego prądu było możliwe, niezbędne jest wyposażenie domu lub mieszkania w inwerter solarny, nazywany też falownikiem. To proste urządzenie, którego głównym zadaniem jest zmiana prądu stałego w prąd zmienny, którego parametry będą zgodne z parametrami publicznej sieci. Ponieważ taka energia ma większe napięcie, jest wykorzystywana w naszych domach w pierwszej kolejności. Dopiero gdy zabraknie tego prądu, wykorzystywany jest prąd z sieci publicznej. Na jakie korzyści można dzięki temu liczyć? Przede wszystkim na niższe rachunki za prąd oraz satysfakcję, iż stawiając na OZE (Odnawialne Źródła Energii), postawiło się na te rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska naturalnego.
Jaki proces zachodzi w instalacjach fotowoltaicznych?
Funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznych należy do stosunkowo prostych i praktycznych. Jak wiadomo ich głównym elementem są ogniwa słoneczne. Te podzespoły, to półprzewodniki charakteryzujące się wysoką trwałością i brakiem konieczności obsługi przez użytkownika. Tym samym raz montując instalację fotowoltaiczną możemy spodziewać się, że będzie ona wytwarzać dla nas energię elektryczną wiele lat prawie absolutnie bez potrzeby naszej ingerencji w jej działanie. Z tych właśnie względów rozwiązania fotowoltaiczne jako sposób produkcji energii zyskują sobie ogromne zainteresowanie inwestorów.
Jak to już zostało wspomniane wcześniej moduły skonstruowane są z ogniw z półprzewodników. Zwykle do ich wyprodukowania stosuje się krzem. Pod wpływem działania promieni słonecznych ogniwa te podlegają efektowi fotowoltaicznemu, który pozwala na wytworzenie się prądu stałego.
Krzemowe półprzewodniki ogrzane przez promieniowanie słoneczne stają się przewodnikami transportującymi ładunki elektryczne. To właśnie w wyniku przemieszczenia się ładunków powstaje napięcie elektryczne. W momencie zderzenia się promieniowania słonecznego z ogniwem słonecznym, elektrony wybijane są luźne z atomów w półprzewodnikowym materiale. W przypadku, gdy przewody elektryczne są dołączone do pozytywnych i negatywnych stron, które tworzą obwód elektryczny, to elektrony mogą zostać przechwytywane w postaci prądu elektrycznego. Moduł fotowoltaiczny powstaje w wyniku połączenia ze sobą ogniw słonecznych zamontowanych na ramie lub w konstrukcji nośnej. Takie moduły mogą bez problemu dostarczać energię elektryczną do wszelkiego typu urządzeń elektrycznych. Oczywiście należy pamiętać, że wytworzony w ten sposób prąd elektryczny o stałym napięciu nie jest zdatny jeszcze do eksploatacji. Dopiero z pomocą zamontowanego w systemie inwertera możliwe jest przekształcenie go na prąd zmienny o parametrach znanych z ogólnodostępnej sieci energetycznej. Ogniwa fotowoltaiczne, znane dodatkowo pod nazwą ogniwa słoneczne, są wytwarzane ze zbliżonych surowców półprzewodnikowych znanych z mikroelektroniki.