Zarówno kolektory słoneczne, jak i ogniwa fotowoltaiczne mają jedno i to samo zadanie. Ich rola polega na przechwytywaniu energii słonecznej i przetwarzaniu jej na służące nam ciepło oraz prąd. Pomimo tego samego zadania, zasada działania tych dwóch rozwiązań jest zupełnie inna. Sprawdźmy, jakie są zalety i wady obu sposobów na ekologiczna energię cieplną.
Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć o wadach i zaletach?
Główną zaletą paneli fotowoltaicznych należy przede wszystkim ekologia. Panele te w żaden sposób nie oddziałują na faunę oraz florę. Doskonałym plusem tego rozwiązania jest bezobsługowość. Panele fotowoltaiczne nie wymagają nakładów pracy w czasie eksploatacji. Oszczędności oraz szybka instalacja to następne korzyści, jakie gwarantowane są dzięki panelom fotowoltaicznym. Ich wadą jest jak na razie cena. Nie każdy może pozwolić sobie na stosunkowo wysokie koszty instalacji fotowoltaicznej, która na szczęście z roku na rok jest coraz tańsza.
Kolektory słoneczne – wady i zalety
Kolektory słoneczne inaczej solary, panele słoneczne lub baterie słoneczne przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. Do najważniejszych zalet rozwiązania należą: oszczędność w ramach kosztów ogrzewania głównego źródła ciepła, brak konieczności szczególnej konserwacji oraz duży wybór konkurencyjnych dostawców na rynku. Wadami kolektorów słonecznych jest jednak fakt uzależnienia wydajności ich pracy od warunków pogodowych zwłaszcza w okresach zimowych. To niewyczerpalne i przyjazne środowisku źródło energii odnawialnej to jednak nadal kosztowna inwestycja stanowiąca wadę rozwiązania.