W związku z niezwykle dynamicznym rozwojem inwestycji fotowoltaicznych, na całym świecie powstają kolejne, coraz to większe skupiska „zbieraczy” energii słonecznej. Mowa tu oczywiście o farmach fotowoltaicznych. Jednak mimo coraz większej popularności odnawialnych źródeł energii, prym wiedzie niezmiennie kilka takich elektrowni. Jakie są zatem największe farmy fotowoltaiczne na świecie?

Longyangxia Dam Solar Park

Już od 2016 roku farma fotowoltaiczna Longyangxia Dam szczyci się jednymi z największych rozmiarów na całym świecie. Instalacja ta rozciąga się bowiem na powierzchnię aż 27 kilometrów kwadratowych! Cały system mieści się w Chinach, a jego zdjęcie zrobione przy pomocy satelity możemy podziwiać na ogólnodostępnych serwisach, na przykład Wikipedii. Na Longyangxia Dam Solar Park składa się ponad 4 miliony paneli fotowoltaicznych, a jej moc sięga aż 850 megawatów.

Kamuthi Solar Power Project

Jest to kolejna farma fotowoltaiczna powstała w Indiach, a konkretniej – w ich południowej części. Powierzchnia Kamuthi Solar Power Project wynosi znacznie mniej w stosunku do jej poprzedniczek, bo „jedynie” 10 kilometrów kwadratowych. W cały system zaangażowanych zostało 2,5 miliona modułów. Moc instalacji może wynosić około 650 megawatów. Farma fotowoltaiczna w Kamuthi, według danych z 2018 roku, znajduje się na szóstym miejscu pod względem wielkości tego typu inwestycji

Farma fotowoltaiczna Czernikowo

A jak sytuacja ma się w Polsce? Od 2015 roku miano największego systemu fotowoltaicznego w naszym kraju należy się elektrowni w Czernikowie niedaleko Torunia. Jest to sporych rozmiarów naziemna farma fotowoltaiczna o powierzchni ponad 24 kilometrów kwadratowych – jest to więc wielkość porównywana ze światowymi liderami. Do konstrukcji wykorzystano około 16 tysięcy paneli fotowoltaicznych o mocy 240 watów. Zaś w przypadku całości instalacji, moc wynosi niemal 4 megawaty.

Przyszłe zmiany na podium

Niezwykłym przedsięwzięciem okazał się projekt farmy fotowoltaicznej w Arabii Saudyjskiej, wspierany przez japoński SoftBank. Inicjatywa w teorii była niemal niemożliwa – moc całego systemu miała wynosić nawet 200 gigawatów. Według założeń konstrukcja miała zostać uruchomiona do 2035 roku. Obecnie jednak dalsze śledzenie poczynań inicjatorów jest niemożliwe, gdyż w 2018 roku zawieszono budowę największej na świecie farmy słonecznej.

Kategoria: