Zapotrzebowanie na energię wzrasta. Posiadamy coraz więcej urządzeń w domu, a dużo udogodnień w nim potrzebuje energii. Tym samym opłaty za prąd wzrastają, nie tylko dlatego, że więcej go zużywamy. Istotną kwestią są tu kończące się zasoby nieodnawialnych źródeł energii.
Dlatego też w ostatnich czasach tak duży nacisk kładzie się na poszukiwanie i wykorzystywanie odnawialnych źródeł.
Energię możemy czerpać na kilka sposobów:
- energia wiatru (wiatraki),
- energia wydobywana z ziemi,
- energia czerpana z wody (koła wodne, młyny),
- energia słoneczna (kolektory, panele słoneczne),
- biomasa pozyskiwana z roślin.
Zamontowanie takiego rozwiązania w domu jest na początku kosztowne natomiast w bardzo krótkim czasie opłaty za energię zmniejszą się, a koszty zwrócą. Najprostszym rozwiązaniem w domku jednorodzinnym jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu. Panele ustawione pod odpowiednim kątem, przy użyciu ogniw fotowoltanicznych pobierają energię ze słońca zamieniając ją na energię elektryczną.
Fotowoltaika
Coraz większe zainteresowanie panelami słonecznymi skłania producentów paneli do rozwijania technologii i wprowadzania na rynek produktów bardziej dopasowanych do potrzeb klientów. Dzięki temu panele są bardziej wydajne, wytwarzają odpowiednią ilość energii. Dodatkowo „solary” są bardzo łatwe w użytkowaniu, nie potrzebują wymiany części czy zbytniej konserwacji.
Zalety korzystania z energii słonecznej:
- duża oszczędność energii,
- duża oszczędność pieniędzy,
- bardzo dobra wydajność,
- nie ma potrzeby konserwacji,
- nie ma konieczności wymiany części,
- korzystanie z naturalnych źródeł przyjaznych dla środowiska,
- niezależność w stosunku do dużych dostawców energii,
- nowoczesne urządzenia dostosowane do potrzeb.
Budując dom czy wykonując termomodernizację budynku, remont warto zapoznać się z propozycją budowy paneli słonecznych. Odpowiednio zamontowany panel PV może pokryć znaczną część zapotrzebowania budynku na energię elektryczną. Dodatkowo korzyści płynące dla środowiska są bezcenne.