Elon Musk jest człowiekiem, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego genialny umysł stworzył kilka wielce dochodowych przedsiębiorstw. Tym razem zmierzył się z tematem estetycznej instalacji paneli fotowoltaicznych na domach. Jednak to nie tylko jedyny człowiek, który zajął się tym tematem. Pierwsza solarna droga powstała we Francji. Jej fenomen to nie tylko piękna prezencja ale również produkcja prądu.

Pierwsza droga solarna

Normandia, Tourouvre – to właśnie tam powstała pierwsza na świecie solarna droga. Francuzi tak pomyśleli jej stworzenie, aby przy pełnym nasłonecznieniu produkowała 290 kW energii. Wyjątkowo pomysłowe rozwiązanie dla oszczędności prądu tradycyjnego. Tyle kilowatów zapewni oświetlenie jednemu miasteczku, liczącemu 5 tysięcy mieszkańców, przez cały rok. Colas we Francji i Narodowy Francuski Instytut Energii Słonecznej, w skrócie INES to przedsiębiorstwa, które próbowali przez 5 lat uzyskać taki efekt. W końcu dopięli swego i we Francji w Tourouvre, w Normandii można spotkać pierwszą na świecie drogę solarną. Użyte do budowy panele fotowoltaiczne są odporne na deszcz, śnieg, upał i mróz oraz potrafią utrzymać wagę zarówno ciężkich tirów, jak i nacisk wielkich kół.

Ekologia i oszczędność

Czerpanie energii ze źródeł odnawialnych to nie tylko możliwość dla pojedynczych osób, ale również droga do oszczędności całego państwa. Dodatkowo pierwsza na świecie droga solarna uwrażliwia na piękno: nie trzeba niszczyć połaci zielonych, naturalnie rosnących traw i zastępować je panelami fotowoltaicznymi – można wprowadzić panele fotowoltaiczne do istniejącej już struktury istniejącego już krajobrazu. Dodatkowym plusem na takie rozwiązanie jest fakt, że zaledwie 20 metrów kwadratowych paneli fotowoltaicznych wystarcza aby pokryć zapotrzebowanie na prąd całego przeciętnej wielkości domu. Koszty to 2 tysiące euro za 1 metr kwadratowy drogi solarnej – oczywiście z doliczonymi kosztami montażu. Francja pracuje jednak nad wyprodukowaniem tego typu paneli fotowoltaicznych, tak, aby koszty były równe panelom fotowoltaicznym w wersji tradycyjnej – na dachach domów.

Francja postawiła sobie zrealizowanie tego projektu do 2020 roku.

Kategoria: